POWRÓT NA SIŁOWNIĘ PO WAKACJACH

Podczas wakacji odpoczywamy nie tylko od nauki czy pracy, ale także część ćwiczących robi sobie wolne od treningu. Grille, urlopy, spotkania ze znajomymi sprawiają, że wielu z nas odpuszcza reżim zdrowego stylu życia. Efektem tego jest utrata wagi lub jej przyrost. Postanawiamy wrócić do klubu fitness i tam spotyka nas niemiła niespodzianka- nie jesteśmy tak sprawni jak przed urlopem. Jak wrócić do formy i zaplanować treningi po wakacjach?

Na szczęście dzięki tak zwanej pamięci mięśniowej stosunkowo szybko nabieramy formy. Ciało „przypomina” sobie jak sprawne i silne było, dlatego progres jest zdecydowanie szybszy niż w przypadku osób, które zaczynają od zera.

Postaw sobie nowe cele. Nic nie motywuje lepiej niż postawienie sobie nowego celu. Może to być dążenie do mniejszego rozmiaru, czy też osiągnięcie konkretnego czasu w jakiejś konkurencji.

Pierwszy trening. Powinien być krótki i spokojny. Zbyt duże obciążenie treningowe może doprowadzić do kontuzji, gdyż mięśnie i ścięgna zdążyły odzwyczaić się od wysiłku. Na początku należy wykonywać trening całego ciała z wykorzystaniem ćwiczeń wielostawowych, użyciem niewielkiego obciążenia. Nie wolno zapominać o rozgrzewce, mobilizacji i rozciąganiu. Takie treningi wprowadzające powinny trwać nawet miesiąc. Wykonuj wtedy trzy jednostki treningowe w ciągu tygodnia. Organizm musi ponownie wejść w tryb treningowy. Po tym okresie można rozpocząć właściwe treningi.

Zaplanuj dietę. Brak aktywności fizycznej i wakacyjny jadłospis powodują pogorszenie składu ciała. Pamiętaj, że dieta to styl życia i nie powinna kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym i rygorystycznym. Wystarczy, że wyrzucisz ze swojego menu „śmieciowe” jedzenie, wprowadzając w zamian pełnowartościowe produkty takie jak: węglowodany złożone (kasze, ryże, płatki owsiane, otręby), dobrej jakości białko (jaja, chude mięso, twaróg) oraz zdrowe tłuszcze (orzechy, awokado, oliwa). Do każdego posiłku dorzuć obowiązkowo porcję warzyw lub owoców (tu jednak nie spożywaj więcej niż 1-2 porcje w ciągu dnia). Nie rezygnuj również z butelki wody. Takim sposobem dostarczysz organizmowi wszystko co niezbędne do budowania formy, poczujesz się lepiej i będziesz mieć więcej energii.

Regeneracja. Wracając do treningów nie rzucaj się na głęboką wodę i nie trenuj codziennie. Mięśnie muszą mieć czas na odpoczynek. Ważnym elementem jest też odpowiednia ilość snu.

Regularne i zbilansowane posiłki, aktywność fizyczna oraz odpowiednia regeneracja sprawią, że nie tylko wrócimy do formy sprzed leniwego urlopu, ale zyskamy również zdrowsze ciało, więcej energii, entuzjazmu i odporności na stres w życiu codziennym.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *